Już 1 lipca po raz kolejny wzrośnie płaca minimalna w Polsce. Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy zarobi przynajmniej 4300 zł brutto. To o 58 zł więcej niż dotychczas! Wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie proporcjonalne do przepracowanej części etatu. Pracujesz na pół etatu i otrzymujesz wynagrodzenie na poziomie minimalnym? Po 1 lipca 2024 r. zarobisz 2150 zł brutto.

Pamiętaj, że te wyliczenia nie uwzględniają m.in.:

  • dodatku za staż pracy
  • dodatku za pracę w porze nocnej
  • dodatku za szczególne warunki pracy itp.

Porównajmy, 1 lipca 2023 płaca minimalna w Polsce wynosiła 3600 zł brutto. Oznacza to wzrost o 700 zł w stosunku do kwoty ubiegłorocznej.

Minimalna stawka godzinowa a umowa o pracę

1 lipca 2024 r. wzrośnie także minimalna stawka godzinowa.

Należy pamiętać, że wysokość stawki godzinowej jest uzależniona od wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Dzięki temu pracownik ma możliwość zarobić pensję w wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Dla przykładu - pracownik wynagradzany stawką godzinową, zatrudniony od poniedziałku do piątku w sierpniu 2024 może przepracować 168 godzin, w październiku 2024 r. - 184 godziny, a listopadzie 2024 r. - jedynie 152 godziny. Minimalna stawka godzinowa musi być ustalona tak, aby w każdym z tych miesięcy pracownik zarobił przynajmniej najniższą krajową. W związku z powyższym minimalna stawka godzinowa wyniesie:

  • w sierpniu 2024 r. - 25,60 zł
  • w październiku 2024 r. - 23,37 zł
  • w listopadzie 2024 - 28,29 zł.

Dodatek za pracę w porze nocnej

Prawo pracy mówi także o dodatkowych świadczeniach, których wysokość jest uzależniona od wysokości pensji minimalnej. Wraz ze wzrostem najniższej krajowej wzrosną i one. Wśród nich jest dodatek za pracę w porze nocnej, który wyniesie (dla przykładu):

  • w sierpniu 2024 - 5,12 zł,
  • w październiku 2024 - 4,67 zł,
  • w listopadzie 2024 - 5,66 zł.

Minimalna stawka godzinowa a umowy cywilnoprawne

Minimalna stawka godzinowa w przypadku określonych umów cywilnoprawnych od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 28,10 zł. Oznacza to podwyżkę o 40 gr. od stycznia 2024 r.

Wzrost płacy minimalnej a konsekwencje gospodarcze

Nie trzeba być doktorem ekonomii, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że za wzrost płacy minimalnej ktoś będzie musiał zapłacić. Najpewniej zostanie to przerzucone na szarego Kowalskiego. Podrożeją towary i usługi. Po kieszeni dostaną także przedsiębiorcy. Ktoś te wyższe pensje będzie musiał wypłacić! Pamiętajmy, że względem płacy minimalnej ustala się różne inne stawki, np. wysokość składki ZUS. Dodatkowo wzrost płacy minimalnej redukuje różnice w wynagradzaniu pracowników. Aby tego uniknąć, pracodawcy mogą decydować się na podnoszenie pensji całych zespołów lub ich części, co wiąże się z kolejnymi kosztami dla firm.

Gdzie szukać oszczędności? Warto lepiej organizować pracę i możliwie jak najbardziej usprawniać i automatyzować powtarzalne czynności - nie tylko w pracy produkcyjnej, lecz także biurowo-administracyjnej. Zaoszczędzisz wówczas czas, który wykorzystasz na prace koncepcyjne, marketing, zdobywanie nowych klientów - zwiększanie zysków. Zacznij od uporządkowania sekretariatu z aplikacją Książka Korespondencji.

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Jeśli tak, prawdopodobnie spodoba Ci się nasze oprogramowanie do wystawiania faktur online.

Wypróbuj za darmo!